mali-rycerze.pl

Blog tematyczny o kulturze, religii, nauce

Religia

Kim był święty Maurycy?

Kim był święty Maurycy?

Święty Maurycy jest jednym z najbardziej znanych świętych w historii chrześcijaństwa. Wypadł on na trudne czasy, żyjąc w których chrześcijaństwo nie było jeszcze powszechnie akceptowane. Poniżej przyjrzymy się bliżej temu, kim był św. Maurycy, jakie legendy krążą wokół jego osoby oraz jak wpłynął na kulturę.

Sprawdź też: Jak wygląda Święty Mikołaj?

Życie św. Maurycego

Święty Maurycy urodził się w 3 wieku, najprawdopodobniej w obecnym Egipcie. W młodości wstąpił do wojska, gdzie szybko awansował na stanowisko dowódcy Legionu Tebańskiego. Maurycy i jego legion służyli pod panowaniem cesarza rzymskiego, Maksymiana.

Maksymian rozkazał Maurycemu udać się do Galii i stłumić tamtejszy bunt. Namawiany przez cesarza, Maurycy miał zmusić swój legion do oddania perwersyjnego hołdu rzymskim bogom. Gdy się odmówił, Maksymian wydał rozkaz wymordowania całego legionu. Maurycy stanowczo odmówił porzucenia swojej wiary chrześcijańskiej, a jego postawa doprowadziła do masakry całego oddziału.

Tebańczycy stanowią symbol męstwa i gorliwości, które Maurycy okazał w obronie swojej wiary. W historii chrześcijaństwa święty Maurycy jest symbolem męczeństwa. To przypomnienie dla nas, że chrześcijaństwo pochłonęło wiele ofiar, które walczyły o zapewnienie wolności wyznania.

Legenda o św. Maurycym

Historia życia i śmierci świętego Maurycego, choć odznaczająca się heroicznym męstwem, jest też owiana mgłą legendy. Najbardziej popularna z nich opowiada o tym, jak cesarz Maksymian rozkazał żołnierzom Maurycy złożyć ofiarę rzymskim bogom przed bitwą. Maurycy i jego żołnierze odmówili, twierdząc, że są chrześcijanami.

Maksymian, rozwścieczony ich niewiernością wobec rzymskich bogów, rozkazał zabić decymację (dziesiątą część) legionu, w nadziei, że to przestraszy resztę do posłuszeństwa. Maurycy zachęcił jednak swoich żołnierzy do stawiania oporu i okazania męstwa, co doprowadziło do drugiej, a następnie trzeciej decymacji.

Legenda kończy się tragicznie, z całym legionem Tebańskim zabitym z rąk własnej armii. Ten epizod stał się punktem zwrotnym w historii chrześcijaństwa, przypominającym o poświęceniu i męstwie, jakie niektórzy ludzie byli w stanie okazać w obronie swojej wiary.


Sprawdź też: Święty Dyzma – kim był i czego dokonał?

Udostępnij

O autorze

Hej! Jestem Marika :) Skończyłam kulturoznawstwo a moją pasją jest zwiedzanie świata wzdłuż i wszerz. Zwiedziłam kilkanaście krajów na wszystkich kontynentach i przychodzę tutaj, podzielić się z wami moją wiedzą i przeżyciami, ale także zainspirować do samodzielnych eksploracji!